Ağustos 18, 2012

KaraBATAK Kahvesi

TGIF ile başladığınız son iş gününün en güzeli, akşamında dostlarla buluşup biraz sohbet edip gündemimizdeki olayları kritize etmekle, biraz dedikodu biraz da aşk yapmakla geçer, belki güzel bir kahve, modunuza göre bira ya da bir kadeh şarap sohbetinize tat katar. Yaz aylarının en serin alternatiflerinden biri de şöyle biraz ekşili ve naneli "ev yapımı limonata"lardır. Ha bir de güzel, saklı, yeni bir mekan keşfetmişseniz, o haftayı tatlı bir uykuyla gönül rahatlığıyla bitirmemeniz için hiçbir neden yoktur.

Yoktu.Öznur'un (hani süper yakalar hazırlayan arkadaşım-) daveti ve yeni bir mekanı keşfedecek olmanın heyecanı ile Karaköy'ün ara sokaklarındaki "Karabatak Kahvesi"ne doğru yürümeye başladım. Mekan, konsept ve düzen itibariyle hemen ilgimi çekti, dolu olan birkaç masa vardı ve herkes kendi halinde takılmaktaydı. Garson hatun menüyü bin zahmet masamıza getirdi, ne bir hoşgeldiniz ne merhaba ne de tatlı bir gülümseme vardı. Mekan hoşuma gittiği için ilk etapta bu karşılama(ma)ya çok da takılmadım. Menüyü incelerken sayfanın altındaki not dikkatimi çekti: 'Herhangi birine herhangi bir sebepten dolayı servis vermeme hakkımız saklıdır.' E hani Karaköy burası dedim, belli olmaz kimlerin geleceği ve biraz da hoşuma gitti, nihayetinde sırf para kazanacağım diye herkesi de buyur etmiyor diye düşündüm, güzel mekanda esen soğuk rüzgarlara karşı. Velhasıl karnım toktu ve iş sonrası erken kapatmak istediğim bir cuma günü için buzzzz gibi ev yapımı! limonata çok cazip gelmişti. Bu ibareye biraz takığım: "ev yapımı limonata". Öğrencilik zamanında da çok çok iyi mekanlarda çalışmışlığım var, benden size tavsiye; neresi olursa olsun, sahibi, işletmecisi kim olursa olsun mutfakla nelerin döndüğünü asla ve asla tahmin edemezsiniz. Ev yapımı limonata mı?? Bak tatlım marketten 1 kutu x marka limonatayı alıyorsun, evet hazır limonata! Buz ile doldurduğun bardağın içine döküyorsun, içine biraz nane, birkaç dilim mevsim meyveleri atıyorsun, bardağın kenarına bir yuvarlak dilim limon takıyorsun, ev yapımı! limonatanı zarif müşterilerine bi güzel yediriyorsun. Ha bir de sanmayın ki 3-5 lira oluyor az önce marketten 1.35 liraya aldığınız hazır limonatanın ücreti; minimum 8, maximumda üst sınır yok sanırım. Olmadı mı, yemedi mi? O zaman tatlım, az önceki buzlu bardağın içine 1 tane de limon sık, hani limon tanecikleri biraz daha gerçeklik katsın sunumuna, ha geri kalan kısmı yine hazır limonatayla doldurup gerekli süslemeleri yaptın mı 20 liraya bile satarsın yurdumun check-in yapmaya meraklı ama içtiğini yediğini sorgulamayan, üstüne üstlük aldığı düşük hizmete rağmen tip boxı da boş bırakmak istemeyen müşterisine.Konunun biraz dışına çıktım evet, sinirlendim çünkü.
Çünkü ilk kez gittiğim, aslında tekrar tekrar gitmeyi planladığım, yaptığım planı da bana bozduran, onca güzel şeye rağmen çalışanların ve yetkisiz yetkilinin tavırlarından inanılmaz rahatsız oldum(k).

Nasıl mı?

Evet, limonata sipariş ettim, inanmak istedim onun ev yapımı olduğuna, çünkü menüde öyle yazıyordu. Limonatam geldi tam da az önce tasvir ettiğim şekilde. O hafif ekşi tadı yuvarlamak istedim ağzımda, içerken ferahlayıp mutlu olmak istedim.
ama ı-ıh olmadı aksine ultra ultra yapay şeker tadı yaktı boğazımı sadece bir yudum aldım ve garsona, bunun ev yapımı limonata olmadığını, tadından çok net bi şekilde anlaşıldığını dolayısıyla siparişimi iptal etmelerini ve az şekerli bir türk kahvesi getirmelerini rica ettim. Hiçbir şey söylemeden ve bizi karşıladığı suratsız suratıyla limonatayı aldı ve sonrasında kahve geldi. Güzel güzel sohbet etmeye devam ettik kısa bir kritik sonrasında. Evet menüde ev yapımı limonata yazıyordu ama değildi, bu düpedüz dolandırıcılığa bile girerdi. Aldırmadık, çok çok bir sonraki gelişimde neyi içmeyeceğimi biliyordum. Saat biraz ilerleyince hesabı ödemek üzere kasaya yöneldik, kasiyer hatun bizi karşıladı ve ne yaptı dersiniz?
"Merhabalar, umarım beğenmişsinizdir mekanımızı ve menümüzü. Ev yapımı limonatamız hoşunuza gitmedi sanırım, öneriniz var mı iyileştirme adına belki şeker oranını ? Ya da bir sonraki gelişinizde size daha iyisini ikram etmek isteriz."


TABİİ Kİ ASLA BÖYLE BİR ŞEY OLMADI!


Kasaya gittik ve suratsız suratlı bir başka kadın bizi karşıladı, hesabı önümüze itti ve evet içmediğim limonata da hesabımıza dahildi! Şimdi burada önemle belirtmek istediğim nokta asla ve asla limonatanın fiyatı vs değil çünkü biliyoruz ki gittiğimiz bir çok mekanda yediğimiz içtiğimizin değerine değil, ortama ve hizmete ödeme yapıyoruz. Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu çalışanların ukala tavırları asık suratları ve "hesaba yazdığımız hiçbir şeyi silemiyoruz, limonatayı beğenmediyseniz bu sizin sorununuz bizim limonatamız gayet güzel, ilk kez siz beğenmediniz hem de içtiniz ( e zaten bir kere içip tadına bakmadan ben bunu beğenmedim deseydim daha absürd olmaz mıydı?!!), biz kahvelerimizde iddialıyız, kahvemizi beğenmeseydiniz değiştirirdik yenisini yaptırırdık ama limonatayı begenmediyseniz bununla ilgili yapacağımız bir şey yok ödemeyi almak zorundayız, almama gibi bir yetkimiz yok(ha bu son yetkimiz yok kısmını mekanın yetkilisi söylüyor!)."

E be aklı, zihni kıt yurdum görgüsüz cahili, neden-sonuç ilişkisiz yetkilisi, madem kahvende iddialısın o zaman yaptığın kahvenin arkasında dur da, onu değiştirmeme yetkini kullan. Ne demek hem kahvede iddialıyız biz hem de kahveyi beğenmezseniz değiştiririz demek?? Zaten standart kahvenizi ölçüp biçip hazırlamıyor musunuz? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu! Her türlü çelişkilisin bebeğim ve kesinlikle "haftanın out"usun. Ha bir de bu olaylar olup biterken kahvenin tüm çalışanlarının etrafımızı sarması cabası!

Sonuç olarak, almadığımız hizmetin de ödemesini yaptık, mutsuz bir şekilde mekandan ayrıldık.
Evet güzel mekan ama umrumuzda mı?
Bir daha o mekana gelmem mümkün mü?
Sence ben bu olayı burda yazmakla yetinir miyim?
Koskocaman bir hayır!
Hizmeti ve kalitesi adında saklı mekan oldu benim için "KaraBATAK".

Konuya dair gelişmelerden haberdar edeceğim Canlar.
Mekanla ilgili ekşi yorumları burada:tık!

Keyifle ve lezzetle kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...